Veletrh vědy: / 10 tipů pro nejmenší návštěvníky

Tak tady se rozhodně nebudete s dětmi nudit! Vybrali jsme pro vás 10 tipů, kam zajít s předškoláky a školáky:

1. Chemie hrou

Plášť, laboratorní brýle, rukavice, vlastní chemický průkaz. To dostanou jako správní chemici všechny děti, které se zúčastní akce Chemie hrou na stánku Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. A pak to přijde! Vyrobí si domácí zmrzlinu, sloní pastu i filmovou krev. Děti se dozví spoustu chemických zajímavostí a užijí si spoustu legrace. Chemická laboratoř bude otevřená každý den do 14 hodin, poté bude otevřená pouze pro zájemce, kteří se registrují na workshop. Workshop je vhodný pro děti ve věku 4 až 12 let.

 

2. Závody modelů aut na vodík

Na náš veletrh se sjedou středoškoláci z celého světa, aby se utkali v unikátním šestihodinovém závodu Horizon GrandPrix – World Final 2019A cíl? Ujet co nejvíce okruhů na závodní dráze s vlastním modelem autíčka na vodíkový pohon. Představte si, že zatímco auta na dálková ovládání se samostatnou baterií vydrží jezdit maximálně 15 minut, s vodíkovým pohonem je to až hodinu! Soutěže vyvrcholí náročným závodem v sobotu 8. června.

 

 

 

 

 

 

3. Interaktivní exponáty, workshopy, pokusy

Nemusíte jezdit až do Plzně, abyste zažili spoustu zábavy. Na našem veletrhu určitě nevynechejte stánek Techmania Science Center. Letos vás čekají úkoly zaměřené na hledání talentu a skrytého potenciálu.! Přijďte se o sobě něco dozvědět. Jako vždy to bude velká zábava.

 4. Technologie řemesla v pravěku a středověku

Chcete si vyrobit šperk či nádobu, jako to uměli lidé v pravěku a středověku? Pak jste určitě stavte u stánku Archeologického ústav AV ČR, Praha. Budete mít možnost sledovat zhotovení drobného raně středověkého šperku, sami si pak budete moci vyzkoušet výrobu keramických nádobek a kachlů, zkusit svou zručnost u některých textilních technik nebo si vyrobit vlastní středověkou kovovou ozdobu.

5. Pojďte si vytvořit oblak v láhvi!

Nebo radši dáte přednost vyzkoušet si rotaci tornáda? Ústav fyziky atmosféry AV ČR vám ukáže, jak vznikají oblaka a jejich různé druhy. Zábava zaručena. Pro malé i velké.

6. Jak se pěstují pokusné rostliny?

Přijďte to zjistit na stánek Ústavu experimentální botaniky AV ČR. Poznáte, která květina je která? Navíc od tohoto stánku určitě neodejdete s prázdnou. Připravené jsou soutěže o krásné dárečky.

 

 

 

7. Science show ÚDif – Všechny barvy duhy

Růže jsou červené, pampelišky žluté a tráva zelená. Listí umí všechny tyto barvy, stačí si počkat. ÚDiF se tentokrát zaměřil na to, kde se kolem nás berou barvy a jak je naše oko vnímá. Jak vidí Vaši kostkovanou košili váš pes? Věděli jste, že se barvy dají sčítat a odčítat? Kde se vlastně bere šedá? A kolik barev umí váš telefon?

Science show se uskuteční v pátek 7. 6. 11:45—12:30. Další informace a registrace: www.veletrhvedy.cz/cz/program/science-show-vsechny-barvy-duhy

8. Živé exponáty – axolotl mexický, vzácné rybičky a žáby

V expozici Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR si budou moci zájemci vyzkoušet práci s oocyty pod mikroskopem, případně si zkusit změřit své životní funkce na pacientském monitoru nebo budou probíhat ukázky práce při operacích našich unikátních miniprasat (pouze na plyšovém modelu:-). Další možností bude zkusit si poznávačku hlodavců, která zdaleka není určena jen těm nejmenším, možná bude probíhat i ukázka extrakce DNA z jahod. Do stánku budou lákat návštěvníky i živé exponáty, především „hvězda“ loňského ročníku axolotl mexický a dále vzácné rybičky a ne úplně běžné druhy žab.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9. Stánek Centra pro talentovanou mládež a Quiido

Centrum pro talentovanou mládež  je nezisková organizace, která umožňuje motivovaným a zvídavým dětem nahlédnout do oborů, které je zajímají, a to prostřednictvím Objevitelských sobot, příměstských táborů a online kurzů. Qiido, nadační fond, podporuje rozvoj intelektového potenciálu a sociální inteligence dětí s mimořádným rozumovým nadáním.

10. Rychle a zběsile s Martinem Šonkou

Být pilot je sen spousty nejenom malých kluků. Přijďte na besedu s pilotem, který miluje létání. Od kluzáků to dotáhl až na nadzvukovou stíhačku, aby se pak plně věnoval závodění v Red Bull Air Race. Rozhodnutí to nebylo jednoduché, o to víc dělá pro úspěch vše, co je v jeho silách. Stal se historicky první českým pilotem, který vyhrál závod Air Race. Je mistrem Evropy a vicemistrem světa v letecké akrobacii, má za sebou několik video projektů, které obletěly svět. Dalším hostem bude taktik Petr Františ, expert na aviatiku, výzkumník a profesor (a také akrobatický pilot), jehož primárním úkolem je pomoci najít Martinovi ty nejlepší linie na trati.

Beseda se uskuteční ve čtvrtek 6. června 2019 od 15:00-16:00. Na tuto akci je potřeba rezervovat si své místo:

Rezervuj volná místa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Top