Veletrh vědy: / 7 stánků, které nesmíte minout, pokud máte rádi fyziku!

7 stánků, které nesmíte minout, pokud máte rádi fyziku!

Pozor, pozor, milovníci fyziky! Tady nesmíte chybět! Vybrali jsme pro vás šest stánků, kde na vás čeká spousta fyzikálních překvapení. Budou vám tu stát vlasy na hlavě, dozvíte se, co je to vlastně plast, vytvoříte si oblak v láhvi, vyrobíte si vlastní silonky… No uznejte, že fyzika je zábava!

 

1. Fyzikální ústav AV ČR

Vydejte se s námi na cestu kolem svět(l)a – aneb poznejte světlo ve všech jeho podobách

Světlo je život – projděte s námi celým jeho světem: od tajemného neviditelného UV záření, které je dobrý sluha, ale zlý pán, až po nejintenzivnější laserové paprsky, které ukazují svou sílu v průmyslu i tom nejpokročilejším výzkumu. Zjistíte, že ani „běžné domácí“ světlo není tak úplně obyčejné a na vlastní oči si vyzkoušíte rozdíl mezi různými světelnými zdroji. A víte, jak vznikají miliony barev na displeji mobilu?

 

2. Ústav fyziky atmosféry AV ČR

Pojďte si vytvořit oblak v láhvi! Nebo radši dáte přednost vyzkoušet si rotaci tornáda? Ústav fyziky atmosféry AV ČR vám ukáže, jak vznikají oblaka a jejich různé druhy. Zábava zaručena. Pro malé i velké.

 

3. Techmania Science Center

Na tomto stánku vám z některých pokusů budou stát (doslova) vlasy na hlavě. Těšte se, že na vás čeká na stánku Techmania Science Center jedna velká show plná fyzikálních překvapení.

 

4. Ústav fyziky materiálů AV ČR

Pozor, vysoké napětí! To je program, který si pro vás připravil Ústav fyziky materiálů AV ČR.  Poznáte, jak překvapivě se chovají některé materiály…

 

5. Ústav fyziky plazmatu AV ČR

Zajímavé fotografie z elektronového mikroskopu, principy optiky, vakuová komora demonstrující princip nanášení tenkých vrstev ve vakuu, demonstrace síly laseru nebo vizualizace proudění vzduchu… Ve stánku Ústavu fyziky plazmatu AV ČR se nebudou nudit laici ani fajnšmekři!

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Ústav jaderné fyziky AV ČR

Chcete si vyrobit silonky tak, jak se to před více než padesáti lety podařilo profesoru Otto Wichterlemu? Máte zmatek v tom, co je to polymer, plast či umělá hmota? Pak určitě nesmíte minout stánek Ústavu jaderné fyziky AV ČR!

 

7. ČVUT v Praze – Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská

Na stánku FJFI na Veletrhu vědy si zájemci mohou vyzkoušet ovládání jaderného reaktoru, mohou zjistit, s jakými zdroji radioaktivity se běžně v našich životech setkáváme, či jak je nám radioaktivita užitečná a pomáhá třeba v lékařství.

Další aktuality

Top