Veletrh vědy: / Ústav pro jazyk český se zaměří nejen na nová slova v češtině

V expozici Ústavu pro jazyk český AV ČR na Veletrhu vědy nahlédnete „pod pokličku“ jazykového poradenství a zároveň se setkáte s lidmi, jejichž hlas vám už třeba pomohl s nejedním jazykovým problémem. Na modelových příkladech si vyzkoušíte práci redaktora slovníku a v neologickém kvízu si ověříte, jak dobře znáte české neologismy – jejich význam, původ, morfologii nebo stylovou platnost.

Na jazykovou poradnu se tazatelé obracejí již od roku 1936. V současnosti ji veřejnost telefonicky využívá velmi často. Funguje každý všední den a pracovníci oddělení jazykové kultury Ústavu pro jazyk český AV ČR denně zodpoví 40–50 jazykových dotazů. Na Veletrhu vědy máte jedinečnou možnost vyzkoušet si roli jazykového poradce a zkusit odpovědět na více či méně záludné otázky, které se týkají pravopisu, skloňování jmen, shody přísudku s podmětem, stylistiky, významu či původu slov aj.

Odborníci z Ústavu pro jazyk český AV ČR chystají pestrý výběr ukázek dotazů, které v jazykové poradně v uplynulých letech řešili, a rádi vám pomůžou s formulací správné odpovědi. K dispozici budete mít i jazykové příručky, s nimiž v jazykové poradně běžně pracují.

Top