Veletrh vědy: / Vydejte se s námi na cestu kolem svět(l)a – aneb poznejte světlo ve všech jeho podobách

Vydejte se s námi na cestu kolem svět(l)a – aneb poznejte světlo ve všech jeho podobách

Světlo je život – projděte s námi celým jeho světem: od tajemného neviditelného UV záření, které je dobrý sluha, ale zlý pán, až po nejintenzivnější laserové paprsky, které ukazují svou sílu v průmyslu i tom nejpokročilejším výzkumu. Zjistíte, že ani „běžné domácí“ světlo není tak úplně obyčejné a na vlastní oči si vyzkoušíte rozdíl mezi různými světelnými zdroji. A víte, jak vznikají miliony barev na displeji mobilu?

Celou expozicí se bude prolínat i téma udržitelnosti – aneb jak věda pomáhá při vývoji účinnějších solárních panelů, nových materiálů a světelných zdrojů či odolnějších povrchů.

Zážitky vás rozhodně neminou, ať již prostřednictvím virtuální reality či naživo. Ponořte se do světa detektorů, laserových pulzů a laboratoří a staňte se vědcem – nejen na chvíli? Poradíme Vám, jak na to!.

V laserovém bludišti se budete cítit jako agent MI6 a zkusíte si i pozici „strojvedoucího“ solárního (mini)vlaku. Mlžná komora vás upoutá jedinečným pohledem na základní částice našeho světa – protony, elektrony či miony a vyzkoušíte si, jaké to je být v detektorové hale CERNu. V neposlední řadě zažijete efektní fyzikální pokusy s běžnými domácímí potřebami a zabrousíme i do biofyziky – zjistíte, k čemu všemu se hodí plazma třeba u veterináře, ale i Vašeho lékaře.

Další aktuality

 

 

 

 

 

Top