Veletrh vědy: / Závody modelů aut na vodík – studenti z celého světa se sjedou na Veletrh vědy

Závody modelů aut na vodík – studenti z celého světa se sjedou na Veletrh vědy

V rámci Veletrhu vědy se uskuteční finále celosvětové středoškolské soutěže Horizon Grand Prix. Závodů autíček na vodík se po celém světe účastní 200 středoškolských týmů. Ty nejlepší z devíti zemí se utkají v náročném závodě v sobotu 8. června. Česko v něm reprezentují SPŠD Motol a SOŠ Třinec, vítězové národního kola.

Studentské týmy se v rámci již pátého ročníku Horizon Grand Prix několik měsíců věnují obnovitelným zdrojům s cílem navrhnout praktické řešení změny klimatu – vlastní model auta na vodík. Na první pohled vypadá jako běžné autíčko na dálkové ovládání, liší se však vodíkovým palivovým článkem a svým dojezdem. Inovační úpravy jsou plně v rukou školních týmů vedených učiteli. Program navíc propojuje školy s průmyslovými lídry, kteří sami pracují na bezemisních technologiích. Studenti poznávají na vlastní oči současný průmysl, čisté technologie a kariérní možnosti, seznamují se s praktickými možnostmi obnovitelných zdrojů a současnými technologickými trendy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Šestihodinový závod – jehož cílem je ujet co nejvíce kol na závodní dráze – důkladně prověří, který z dvou desítek nominovaných týmů závodní auto zkonstruoval nejlépe. Časová náročnost závodu demonstruje výhody vodíku. Zatímco se samotnou baterií dokáží auta na dálková ovládání jezdit maximálně 15 minut, s vodíkovým pohonem je to až hodina. Některý tým sází na optimalizaci baterií a hmotnosti, jiný na řidičské schopnosti, či aerodynamiku karoserie.

„Mojí motivací je získat dobrou práci. Díky této soutěži jsem se naučil princip palivového článku a spolupracovat s ostatními,“ uvedl během dubnového národního kola Pavel z kutnohorské průmyslové školy. Vloni skončili čeští studenti na finále v Chemnitzu třetí. Zvítězil slovenský tým a na druhém místě se umístil tým z USA.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Top