Veletrh vědy: / Věda v Game of Thrones

Věda pro fanoušky Hry o trůny

Termín:

8. června 2019 od 15:00 do 15:45 (Keplerův sál)

S českými vědci se podíváme na zoubek současnému seriálovému fenoménu – Game of Thrones. Kde se potkávají věda a unikátní fantasy série? Dopustili se tvůrci „vědeckých přešlapů“? A najdeme v našem světě paralely? Mluvit se bude o jedech, středověku, dracích, chybět nebudou ani výbuchy.

1. Část

Krvavé svatby po evropsku

Jedním ze zlomových momentů celé ságy je Krvavá svatba, kterou – podobně jako španělskou inkvizici – nečekali ani fanoušci knih, ani seriálu. Otřesná událost z pera mistra plánovače svateb, jak sám sebe GRRM v jedno rozhovoru označil, je svou brutalitou zdánlivě vyhrazena jen fikci. Na přednášce se ovšem dozvíte, že podobných krvavých slavností jsou dějiny plné. A nezůstane jen u svateb – pokřtíme děti a hned je zase pohřbíme, popijeme s rozkládající se mrtvolou krále a upálíme tančící královskou společnost. Ukážeme si, že historiografie nabízí ke GoT nejen řadu reálných paralel, ale také množství tématicky morbidních inspirací. Možná zjistíme, že Westeros je nakonec oproti skutečnosti ještě relativně mírumilovnou krajinou.

Mgr. Petr Zajíček

Mgr. Petr Zajíček je absolventem historie a archeologie na olomoucké univerzitě, momentálně působí v Muzeu Těšínska v Českém Těšíně. Podílí se také na chodu popularizační stránky o vědě Vědátor. Jako historik se zaměřuje na počátky měst a středověké proměny společnosti, jako fanoušek popkultury stojí jednou nohou ve Středozemi a druhou na můstku U.S.S. Enterprise.

2. Část

Věda a draci

Během krátké přednášky se posluchači seznámí s teoretickým popisem draků, jakožto mýtických stvoření figurujících v GoT, z pohledu faktické biologie a biochemie. První část přednášky by se věnovala srovnání na Zemi existujících živočichů s draky a popisu skutečných tělesných i metabolických atribut, jež jsou drakům podobné. Ve druhé části by bylo rozebráno několik teoretických (avšak reálně dosažitelných) cest, kterými by dračí tělo mohlo fyziologicky dosáhnout svých hlavních rysů – chrlení ohně, létání atd.

Miroslav Peřina

Je studentem magisterského oboru biochemie na PřF UP, věnuje se výzkumu v LRR PřF UP a ÚEB AV ČR. Rád popularizuje vědu, provádí chemické experimenty a je členem popularizačního spolku UP Crowd. Ve volném čase se věnuje cyklistice, mineralogii a cestování.

Rezervuj volná místa

Další doprovodný program

Nezařazené
8.6.2019 15:00
Nezařazené
8.6.2019 10:30
Nezařazené
8.6.2019 10:30
Top