Umělá inteligence v biotechnologiích mikroorganismů
Zajímá Vás, jak může umělá inteligence usnadnit výzkum produkce cenných látek z obnovitelných zdrojů a které organismy budou potravou budoucnosti? Oddělení adaptivních biotechnologií Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, jehož cílem je vyvinout inovativní biotechnologická řešení založená na využití mikrořas, jako efektivních buněčných továren, Vás zve na exkurzi do světa zkoumání fotosyntetických mikroorganismů.
Představíme Vám moderní přístupy k optimalizaci produkční kapacity mikrořas při využití obnovitelných zdrojů energie (např. sluneční energie, oxid uhličitý a dusík), které využívají umělou inteligenci. Cílovým produktem může být široká paleta látek: kromě biomasy bohaté na proteiny, esenciální mastné kyseliny a antioxidanty třeba také jednoduché uhlovodíky využitelné v chemickém průmyslu (etylén, izopren). V Oddělení adaptivních biotechnologií se aktivně zabýváme optimalizací produkce těchto látek, a to jak na straně podmínek kultivačního prostředí, tak i genetických vlastností mikrořas.
Naše expozice Vám nabídne ukázky speciálního přístrojového vybavení vyvíjeného v ČR, výstupy datové analýzy a optimalizace procesu kultivace mikrořas. Budete si také moci "osahat" řasovou biomasu.