O Veletrhu

Jsme největší populárně naučná akce v České republice, kterou každoročně od roku 2015 pořádá Akademie věd ČR. Zabýváme se vědou ve všech jejích podobách a nabízíme návštěvníkům to nejzajímavější ze světa přírodních, technických, humanitních i společenských oborů. Věda je přece fascinující a zásadní odvětví lidské činnosti!

Vědu s námi zažijete na vlastní kůži prostřednictvím interaktivních exponátů, modelů, mobilních laboratoří a praktických dílen. Meze vědě a kreativitě neklademe. Děláme z toho vědu!

 
 

A VELETRH POŘÁD ROSTE

Každý rok se k nám vydává stále více návštěvníků i popularizátorů – v roce 2019 se jednalo o rekordních 30 150 fanoušků a fanynek vědy. Veletrh vědy se tak během několika let zásadně rozrostl a stal se jedním z nejrychleji rostoucích a nejprogresivnějších veletrhů v České republice. Počet návštěvníků, vystavovatelů, mediálních a dalších výstupů jsou toho důkazem.

 

PROČ NAŠE AKCE PROSTĚ TÁHNE

  • Hravou a interaktivní formou přibližujeme komplexní vědecké fenomény a aktuální výzkum
  • Popularizujeme vědu cestou kreativních expozic, modelů, simulátorů, laboratoří a dalších forem prezentace
  • Představujeme aktuální špičkový výzkum a jeho aplikaci v rámci běžného života i průmyslového využití
  • Aktivně podporujeme nábor nových studentů, uplatnění absolventů ve vědeckých a výzkumných institucích a profesní rozvoj pedagogů
  • Přibližujeme veřejnosti palčivá témata nejen české společnosti, vědy a výzkumu, ale lidské civilizace a globální společnosti jako takové
  • Propojujeme odborníky a odbornice z akademické sféry a vědeckých institucí s veřejností a komerčním průmyslem

 

FOTO-DO-PODSTRANKY-O-VELETRHU--1024x683

„Cílem Veletrhu vědy je přitáhnout pozornost veřejnosti k české vědě a výzkumu a současně ukazovat dalším vědeckým institucím, že prezentovat jejich práci veřejnosti má význam. Stále větší návštěvnost je toho důkazem.“

PhDr. Kateřina Sobotková, ředitelka Divize vnějších vztahů Střediska společných činností AV ČR

JAK SE VELETRH VYVÍJEL V ČASE

Veletrh vědy 2015

Vůbec první Veletrh vědy se uskutečnil v roce 2015 a představil návštěvníkům mimo jiné expozici CERNu či Evropské jižní observatoře a pro velký zájem byl zařazen mezi pravidelné akce Akademie věd ČR.

Veletrh vědy 2016

Druhý ročník Veletrhu vědy se konal ve dnech 19.–21. května 2016. Největší zájem návštěvníků vzbudila mimo jiné umělá inteligence s robotickými avatary, mobilní planetária, představení Úžasného divadla fyziky a stánek Ústavu jaderné fyziky AV ČR. Veletrh navštívilo 14 000 lidí.

Veletrh vědy 2017

Na Veletrh vědy v roce 2017 dorazilo úctyhodných 17 000 návštěvníků. Novinkou byla zóna pro studenty a absolventy vysokých škol, kteří měli možnost seznámit se s nabídkou volných pracovních míst výzkumných institucí a inovativních firem, které hledají talentované studenty. Návštěvníci zhlédli premiéru představení Vesmír s Pavlem Liškou a Pavlem Suchanem a zapojili se do panelových diskuzí, kterými provázel Václav Moravec. Na veletrhu spolupracovali youtubeři Martin Rota a Tomáš Touha.

Veletrh vědy 2018

Na ploše 8 000 m² se veřejnosti představilo na 100 expozic ze všech vědních oblastí! Do tajů vědy pronikli návštěvníci prostřednictvím simulátoru gravitace, laserového bludiště, workshopů o falzátorských postupech, temné komory, v níž se vyvolávaly fotky, nebo pilotního trenažéru od AERO Vodochody, a. s. Česká televize přivezla na veletrh moderní přenosový vůz zabírající téměř třetinu jedné z hal.

Hlavní partner veletrhu, společnost Zálesí, a. s., představil moderní robotickou linku. Velký ohlas vyvolaly diskuze Fake News: (NE)věřte médiím s dr. Daliborem Dobiášem z Ústavu pro českou literaturu AV ČR, Janem Tvrdoněm ze serveru Demagog.cz a Nikitou Poljakovem ze serveru Aktualne.cz. Panelové diskuze moderoval Václav Moravec. Kromě fake news se mluvilo i o tom, jakou stopu zanechávají Češi ve vesmírných projektech, a také o léčbě 21. století.

Veletrh vědy 2019

V pořadí již pátý ročník se opět konal v moderních výstavních halách areálu PVA EXPO v Praze. Na vědecké nadšence čekalo přes 100 expozic. Lidé mohli navštívit renesanční tiskařskou dílnu, zažít, jaké to je být držen za komunistického režimu ve vězení, prohlédnout si model černé díry nebo si potěžkat pravý románský meč – a k tomu se člověk jen tak nedostane.

Součástí expozic byly i mobilní laboratoře. Jedna taková laboratoř, zabývající se primárně vývojem léčiv, byla stylizovaná do campingového přívěsu, kde si mohli návštěvníci v reálném čase prohlédnout množení rakovinových buněk. Veletrhu se zúčastnili dále i tvůrci interaktivní a celosvětově oceňované výukové simulace Atentát.

Veletrh vědy 2022

Po dvou ročnících, které zrušila covidová epidemie, se Veletrh vědy opět vrátil do pražských Letňan. Na vlastní kůži si bylo možné vyzkoušet ovládání jaderného reaktoru, tibetský slavnostní stan nebo chemickou únikovou hru. Novinkou byla umělá polární záře a unikátní exponáty, které letos viděli návštěvníci EXPO 2020 v Dubaji.

Poprvé se na Veletrhu vědy představila také Slovenská akademia vied. Velký zájem vzbudila také ohňová show nebo pitva švába.