Zeptej se vědce! live na Veletrhu vědy 2024

01. 06. 2024 15:00:00

Zajímá vás, jak funguje vesmír? A co imunitní systém, svět uvnitř našeho vlastního těla? Proč mu někdy rakovinné buňky uniknou z hledáčku? Jak si efektivně zařídit bydlení, aby nám neunikalo teplo domova? Jde skloubit pohled, který má na svět inženýr, s pohledem teologa? A když si o tom budeme chtít promluvit s AI, budeme si rozumět?

Na tyto a další otázky vám odpoví vědci a vědkyně z projektu Zeptej se vědce, kteří už přes tři roky odpovídají na vaše zvídavé dotazy nejen na sociálních sítích. Přijďte s nimi debatovat o tématech z různých vědních oborů, od imunologie  po teologii.

Těší se na vás:

Jan Ebr - Kosmické záření a vesmír

Fyzikální ústav AV ČR

Pokud vás zajímá, co je kosmické záření a proč na nás vesmír vrhá částice o energiích o mnoho řádů větších, než umíme vyrobit na pozemských urychlovačích, tak si padneme do noty přesně. Ale protože je obrovské množství témat z oblasti astronomie, relativity a částicové nebo kvantové fyziky, o kterých se hodně, ale nepřesně mluví, rád vám odpovím na cokoliv od „Jak vypadá pád do černé díry?“ přes „Proč jsme ještě nenavštívili žádnou sousední hvězdu?“ po „Proč všichni tak hledali ten Higgsův boson?“ nebo „Co myslíte tím, že částice jsou propletené?".

Markéta Pelantová - Co je to rakovina?

Přírodovědecká fakulta UK

Zeptejte se na cokoli, co byste chtěli vědět o životě (ne)nádorových buněk. Co to je rakovina a jak vzniká? Proč je dobře, že existuje? Jak buňky vnímají své prostředí? Jak se jím pohybují?

Tereza Ormsby - Náš vnitřní ochránce – imunitní systém

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR

Imunitní systém nás chrání před neviditelnými nepřáteli, které potkáváme na každém kroku.  Jaká tajemství naše obrana skrývá a proč není dokonalá? Co se stane, když imunitní buňky „vypnou navigaci" a začnou útočit na naše vlastní buňky? A naopak proč při rakovině „zavře oči” a předstírá, že se nic neděje? A jakým způsobem můžeme podpořit fungování našeho imunitního systému?

Tomáš Koblížek – Umí AI mluvit?

Filosofický ústav AV ČR

Jaký je rozdíl mezi lidskou řečí a řečí umělé inteligence? Neschovávejte si otázky ohledně jazyka pro AI. Pojďte se na ně zeptat v rámci naší debaty a bavit se o všem, co souvisí s jazykem lidským i nelidským.

Jiří Beranovský – S energií efektivně: Energetická náročnost budov

ČVUT FEL KEMHV, EkoWATT CZ

Chcete si postavit dům nebo koupit byt? V tom případě by vás mohla zajímat energetická náročnost budov. Co je to tepelná ochrana budov a pasivní standard? Jak se hodnotí unikání tepla ze staveb? Co můžeme udělat pro to, abychom teplo co nejefektivněji využili?

David Hlaváček - Jak jde dohromady věda a teologie?

Fyzikální ústav AV ČR

Inženýrství využívá a v praxi aplikuje poznatky různých vědních oborů, zejména matematiky a fyziky. Kudy vede cesta od teorie ke konkrétnímu výrobku? Jak pracuje inženýr a jak si poradí, když neví? A jak se to dá zkombinovat s teologií?

Debatou vás již tradičně provede 

Lenka Vrtišková Nejezchlebová

Doba trvání: 90 minut
Termín: 1. června 2024 od 15:00

Rezervovat
Volných míst: 1