Program

Interaktivní expozice na výstavní ploše

Veletrh nabízí širokou škálu zážitků na neuvěřitelných 8000 m2 výstavní plochy, která hostí více než 100 interaktivních expozic, vědeckých dílen a laboratoří Akademie věd ČR, prestižních vysokých škol a inovativních firem.  Veletrh vědy, to je rozmanitost interaktivních zážitků ze všech vědních oborů na jednom místě. Výstavní expozice, vědecké dílny a laboratoře poskytují návštěvníkům možnost prozkoumat široké spektrum oblastí vědy a technologií skrze praktické aktivity a experimenty. Expozice zahrnují prezentace základního výzkumu, expozice prestižních vysokých škol i špičkových technologických inovací a výzkumných projektů. Důraz je kladen na interaktivitu a zapojení návštěvníků do objevování nových poznatků a inspirativních konceptů, což činí tento veletrh zážitkem plným příležitostí pro všechny zájemce o vědu a technologii. 

Program interaktivních expozic, vědeckých dílen a laboratoří. 

Multimediální Keplerův sál

Keplerův sál se nachází v 1. patře nad vstupní halou Veletrhu vědy
V Keplerově sále se návštěvníci mohou těšit na pestrý program, který zahrnuje science show, přednášky a panelové debaty. Prestižní vědci, popularizátoři vědy i vědečtí komentátoři se zde představí formou, která zaručuje zaujetí a porozumění vědeckým tématům. Prostoru dominuje velkolepá 80 m² panelová obrazovka s projekcí, která přidává vizuální rozměr každému vystoupení. Keplerův sál tak slibuje nejen intelektuální stimulaci, ale i vizuální požitek a především nezapomenutelný zážitek pro návštěvníky všech věkových kategorií.

Kapacita sálu je omezená – doporučujeme předem si místa rezervovat.
Doba trvání každého představení je 45 minut (případně 75 minut u panelových diskusí).

Konferenční sál - Science Point ve vstupní hale Veletrhu vědy

Science Point je přednáškový prostor nejen Akademie věd ČR vestavěný ve vstupní hale Veletrhu vědy. Program na zde bude probíhat kontinuálně po celou dobu konání veletrhu. Na této pódiové scéně se střídají zajímaví hosté, kteří návštěvníkům přibližují aktuální témata a výsledky špičkového výzkumu prováděného nejen na pracovištích Akademie věd České republiky. Návštěvníci se mohou těšit na prezentace nejlepších vědců s fascinujícími tématy, které otevírají dveře do světa vědy a objevů.

Seznamte se s programem, najděte si „své“ téma a zastavte se u Science Pointu – rezervace míst není nutná.
Doba trvání každého vystoupení je 15 minut - 45 minut

Čtvrtek 30. května 2024

11:00 - Vědecká zastávka na Veletrhu vědy

Zastavte se u mladých nadějných vědců. Naše badatelská jízda vás vezme přímo do terénu – dozvíte se, jak se zkoumají gorily horské, jak roky výzkumu a jedna Nobelova cena stojí za LED osvětlením na vánočním stromečku nebo ve vašem mobilu, povíme si, jak se dosahuje světových rekordů ve fyzice nebo jak bychom mohli do budoucna léčit poranění míchy. A projedeme i sociální sítě a zaměříme se na roli emocí a jak se v online světe mění naše chování. Přijďte na vystoupení našich vědců a zastavte se pro zajímavé informace.

Barbora Červená, Ústav biologie obratlovců AV ČR
Barbora Červená jezdí do Afriky zkoumat horské gorily. Mladá vědkyně ve svých projektech propojuje bádání s veterinární medicínou tak, aby výsledkem byla například účinná strategie pro boj s parazity u goril. O svých zážitcích Barbora navíc dokáže velmi poutavě vyprávět. Třeba o tom, proč kvůli gorilám studuje i domácí zvířata a lidi, jak náročný je takový výzkum v terénu, co si s sebou vědci většinou balí nebo jakého zvířete se bála nejvíc.

Jan Batysta, Fyzikální ústav AV ČR
Věděli jste, že za modrým LED osvětlením na vašem mobilu nebo kruhovým světlem pro vaše selfie fotky jsou dlouhé roky výzkumu i jedna Nobelova cena? Jak vědci dokážou vytvořit celou paletu různých barev, na kolika nanometrech materiálu světlo vzniká a kde všude kolem nás se denně potkáváme s výsledky bádaní fyziků? To všechno, ba ještě mnohem víc probereme s Janem Batystou z Fyzikálního ústavu AV ČR. Kromě popularizace vědy se Jan věnuje i skládání textů, psaní muzikálů nebo koncertům se svou kapelou. 

Iva Poláčková Šolcová, Psychologický ústav AV ČR
Jakou roli hrají naše emoce na sociálních sítích? Chováme se na nich jinak? Je možné uchvátit amygdalu? A jaký dopad má online život na naši psychiku? Iva Poláčková Šolcová z Psychologického ústavu AV ČR se ve svém výzkumu mimo jiné zabývá tím, jak prožíváme naše emoce a jak je ovlivňuje prostředí, ve kterém žijeme. Iva se se také podílela na řešení řady národních i mezinárodních projektů zaměřených na kosmickou psychologii a prožívání omezení a diskomfortu během simulace vesmírné mise či v reálných podmínkách izolace na Antarktidě nebo v podvodním kesonu. 

Kristýna Kárová, Ústav experimentální medicíny AV ČR
Nevinný skok do vody, autonehoda nebo pád ze žebříku či schodů může skončit fatálně. Při těchto nehodách nezřídka dochází ke zlomení, roztříštění nebo posunutí obratlů, které poraní míchu. Prognózy takových lidí bývají špatné. Změnit to může tým vědců z Oddělení regenerace nervové tkáně a Centra rekonstrukčních neurověd Ústavu experimentální medicíny AV ČR, který se zabývá regenerací axonů po poranění míchy a obnovením motorických schopností. Přijďte si popovídat s neurovědkyní Kristýnou Károvou, která se už odmala snaží přijít na to, jak věci fungují, a v loňském roce obdržela významné ocenění Prémie Otto Wichterleho.

Petr Hauschwitz z Centra HiLASE při Fyzikálním ústavu AV ČR
Oceňovaný vědec tráví velkou část svého pracovního času v laboratořích laserového centra HiLASE. Vede skupinu odborníků, kteří se věnují především metodám, jak zrychlit a zefektivnit laserové mikroobrábění pomocí speciálních, tzv. několikasvazkových metod. Petr se zaměřuje na výrobu přesných periodických mikro- a nanostruktur. Spolu se svým týmem drží v této oblasti dva světové rekordy. Jako svou životní inspiraci Petr uvádí Arnolda Schwarzeneggera. Váží si ho pro jeho cílevědomost, systematičnost a vytrvalost. Petr Hauschwitz je také velkým fanouškem seriálu Rick a Morty. 

13.00 - Dokážeme osídlit Mars?

Mgr. Petr Brož, Ph.D., Geofyzikální ústav AV ČR

Stříbrné plátno i stránky knih nás zásobují představou, že cesta na Mars bude brnkačka. Bohužel je ale realita jinde. Cestu lidí na Mars můžeme označit všelijak, rozhodně ale ne jako snadnou. Proč? To si společně vysvětlíme během besedy.

13.30 - Na cestě k novým světům

Mgr. Marek Skarka, Ph.D., Astronomický ústav AV ČR

Exoplanetární zoo se posledních deset let rozrůstá nebývalým tempem. Kdy ale objevíme druhou Zemi? Máme na to vůbec technologie? Budoucnost vypadá velmi slibně.

14.00 - Všechno, co jste kdy chtěli vědět o sopkách, ale báli jste se zeptat

Mgr. Petr Brož, Ph.D., Geofyzikální ústav AV ČR

Sopky bezesporu patří k jedněm z nejúchvatnějších projevů Země. Děsí i fascinují lidstvo od nepaměti. Během okamžiku totiž dokáží způsobit smrt a zkázu, nebo převrátit běh lidských dějin vzhůru nohama, ale současně sopkám vděčíme za to, že na modré planetě existuje život. V rámci povídání se vydáme na cestu poznání, během které si vysvětlíme, jak sopky vznikají, jak nám mohou uškodit, ale i prospět. Nicméně se připravte, že kam přesně zavítáme, bude záležet hlavně na vás a vašich dotazech.

15.00 - Houby všude kolem nás

Mgr. Miroslav Kolařík, Ph.D., Mikrobiologický ústav AV ČR

Houby nejsou jenom hříbky, ale patří mezi ně i všudypřítomné plísně a kvasinky. Dozvíte se, že houby jsou všude kolem nás a patří tam i největší žijící mikroorganismus či druhy s největší rozmnožovací schopností.

16: 00 - Živí nás plodiny z doby kamenné. A vydrží nás živit dál?

RNDr. Jan Šafář, Ph.D., Ústav experimentální botaniky AV ČR

Umíme nasytit rostoucí populaci, nebo se blížíme ke kolapsu civilizace?

17:00 - Emigrace z Ruské říše před sto lety jako předobraz našich časů

PhDr. Dana Hašková, Slovanský ústav AV ČR

Po první světové válce se nejen změnila mapa Evropy, ale kontinent se rovněž potýkal s první velkou moderní migrační vlnou: až tři miliony lidí byly vyhnány z někdejší Ruské říše, která se po rudé revoluci měnila v sovětský stát zbavující se opozice. Československá republika tehdy hned po svém vzniku přijala třicet tisíc migrantů, zároveň byla jediným státem na světě, který svou imigraci cíleně a důsledně „formoval“ – v programu nazvaném Ruská pomocná akce byli přijímáni především studenti, učenci, zemědělci nebo umělci. Jak tehdejší migrační vlna vypadala? Jaký dopad měla na československý stát? Jak nově příchozí vnímali občané?

Pátek 31. května 2024

11:00 - PODCAST AKADEMIE VĚD LIVE: Věda vs sci-fi. Jak se astrobiologie propisuje na stránky románů?

Hosté: Julie Nekola Nováková a Tomáš Petrásek
Moderátorské duo tvoří Jitka Kostelníková a herec Justin Svoboda

Do speciální epizody Podcastu Akademie věd nahrávané přímo na Veletrhu vědy jsme pozvali dva nadšené popularizátory vědy – evoluční bioložku Julii Nekolu Novákovou z Fyzikálního ústavu AV ČR a biologa Tomáše Petráska z Fyziologického ústavu AV ČR a UK. Téma rozhovoru bude kroužit kolem astrobiologie, exotických forem života na Zemi i mimo ni a prolínání vědy a sci-fi. Oba vědci jsou totiž nejen aktivními popularizátory vědy, ale také autory úspěšných knih žánru science fiction.

Seznam všech dosavadních epizod najdete na naší stránce https://www.avcr.cz/cs/pro-verejnost/podcasty/ 

Z rozhovoru bude pořízen audio i video záznam.

13.00 - Autonomní zabijáci: etika vojenských robotů

PhDr. David Černý, Ph.D., Ústav informatiky AV ČR

Je využívání autonomních robotů ve vojenských konfliktech eticky přípustné? Nevytváříme náhodou nástroje vlastní zkázy?

14.00 - Jaderná fúze – budoucnost energetiky

Ing. Slavomír Entler, Ph.D., Ústav fyziky plazmatu AV ČR

Jaderná fúze představuje silný a nevyčerpatelný zdroj čisté elektřiny. Kdy jej začneme využívat?

15.00 - Slunce jako zdroj (skoro) veškeré energie na Zemi

RNDr. Antonín Fejfar, CSc., Fyzikální ústav AV ČR

Hojnost energie ze Slunce je nám k dispozici – a učíme se ji využívat víc a víc.

16.00 - Kvantové počítače: naděje i hrozba

Mgr. Martin Friák, Ph.D., Ústav fyziky materiálů AV ČR

Co jsou kvantové počítače a jak se liší od těch normálních? Je v nich velký potenciál, čím nás ale můžou nepříjemně překvapit?

17:00 - Jak stará Byzanc vnímala Slovany jako válečníky?

Mgr. Pavla Gkantzios Drápelová, Ph.D., Slovanský ústav AV ČR

V šestém století začali podnikat nájezdy na Byzantskou říši barbarské kmeny, kterým se říkalo Sklavéni (Slované). Jak je byzantští autoři vnímali a popisovali? Obávali se jich? A jaký druh informací poskytli o vybavení a taktice Sklavénů? Přednáška odpoví nejen na tyto otázky.

Sobota 1. června 2024

10.30 - Podcast CHEmic Live: Co víme o vědě a jak o ní dát vědět?

Veronika Sedláčková pozvala k mikrofonu své kolegy z ÚOCHB – Oldřicha Hudečka a Jana Havlíka, kterého mnozí z vás znají ze sociálních sítí jako Malého vědce.

Zveme vás na natáčení podcastu CHEmic, do kterého se tentokrát můžete zapojit i vy. V případě, že vás zajímá, jak se popularizují výsledky vědeckého bádání, pak máte jedinečnou příležitost dozvědět se víc. Co je třeba zapomenout a co naopak nutné se naučit, když se vědci snaží mluvit řečí laiků?

11.30 - Volby, dezinformace a technologie: co znamená umělá inteligence (nejen) pro nadcházející volby do evropského parlamentu?

Mgr. Michal Šenk, CEDMO a Fakulta sociálních věd Univerzita Karlova

Že dezinformace a další formy manipulace představují zásadní problém pro fungování demokratických voleb je dnes už takřka nezpochybnitelné. V poslední době se navíc začíná mluvit o tom, jak se situace promění s příchodem takzvané umělé inteligence (AI). Čeká nás apokalypsa, kdy rozšíření AI vytvoří svět, ve kterém se nenávratně smaže hranice mezi pravdou a fikcí? Nebo nám její využití umožní vypořádat se s dezinformacemi efektivněji? A jak dramaticky se tyto změny projeví už v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu? V našem workshopu se společně podíváme na to, co už víme a co zůstává otevřené, na co si dát pozor a jak se na tuto výzvu připravit.

Michal Šenk který je výzkumným pracovníkem Středoevropské observatoře digitálních médií (CEDMO) a doktorandem bezpečnostních studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Ve své práci se zaměřuje na otázky na pomezí politické ekonomie, bezpečnosti a technologií. V rámci CEDMO se věnuje problematice voleb ve středoevropském regionu a je členem mezinárodní pracovní skupiny pro volby do Evropského parlamentu v roce 2024. 

13.00 - Proč jsme nejspíš poslední generací, která uvidí hvězdy? O světelném znečištění

Pavel Suchan, Astronomický ústav AV ČR

Světla v nočním prostředí neustále přibývá a tento globální ekologický problém ohrožuje nejen přírodu, nejen že nevidíme už tolik hvězd jako generace před námi, ale také se podepisuje na našem zdraví.

13.30 - Dálkový (a ne tak dálkový) průzkum teplot ve městě

Ing. Daniel Kopkáně, Ph.D., Ústav výzkumu globální změny AV ČR

Jak moc je venku vedro? A o kolik je chladněji ve stínu? Dá se to odhadnout z letadla? A ze satelitu? Jaká je teplota blankytu oblohy? Je černá barva na léto praktická? Ale ti beduíni ji nosí...

14.00 - Gravitační vlny: okno do raného vesmíru

Mgr. Ondřej Zelenka, Ph.D., Astronomický ústav AV ČR

Gravitační vlny jsou jedinečným nástrojem pozorování mnoha nebeských těles, která nevidíme ani nejmodernějšími dalekohledy. Jsou klíčem k odhalení tajemství rychlého růstu obřích černých děr v centrech většiny galaxií, a dalších záhad sahajících až k Velkému třesku. Co vše nám mohou o našem vesmíru říct?

15.00 Genová a přesná terapie – nová naděje pro léčbu lidských chorob

Mgr. Jan Procházka, Ph.D., BIOCEV
Je genová terapie revoluce v léčbě nevyléčitelných chorob? Jak je možné měnit DNA? Je to bezpečné? Nemůže být genová terapie můstek ke genetickému vylepšování lidí? Čekají na vás odpovědi na tyto klíčové otázky a nahlédneme i trochu do budoucnosti.

16.00 - Letní kino – Voda pro život: Pitná voda

Ústav pro hydrodynamiku AV ČR

Populárně-vědecký film o tom, jak kvalitní je naše pitná voda, a o tom, zda bude dostupná a pitná i nadále.

16.30 Letní kino – Bouřlivé počasí

Výzkumný program „Přírodní hrozby“ Strategie AV21

Populárně-vědecký film z dokumentárního cyklu Tiché hrozby.

17.00 Letní kino – Hledání Bolestného Krista

Výzkumný program „Formy a funkce komunikace“ Strategie AV21

Časosběrný dokument o neznámém obrazu rudolfinského malíře Hanse von Aachena, který v břevnovském klášteře nalezl historik umění Štěpán Vácha. Formulování otázek, hledání odpovědí i nečekaná zjištění, jež vědecká práce přináší, se mohou stát napínavým dobrodružstvím.

Kariérní zóna na Veletrhu vědy

30. - 31. 5. 2024 (na výstavní ploše Veletrhu vědy i online)
Všechny zájemce o zaměstnání ve vědě a výzkumu zveme do kariérní zóny, která nabídne prostor pro prezentace zaměstnavatelů, tematické diskuse, individuální poradenství i příležitost pro neformální rozhovory u kávy.
Kariérní zóna je určena zejména pro začínající výzkumníky a výzkumnice, působící v České republice nebo na Slovensku. Přijďte se dozvědět více o možnostech kariérního růstu a setkat se se zástupci inovativních zaměstnavatelů!

Účast přislíbili: DAAD Česká republika, CETAV, EUROPASS, EURODOC, ORLEN Unipetrol, ESA BIC Czech Republic, Expat center Prague, Lifbee, Mezinárodní centrum klinického výzkumu, Výzkumný a zkušební letecký ústav, Zastoupení Evropské komise v České republice, ÚJV Řež.

Čtvrtek 30. 5. 10:30 – 17:00

Přemýšlíte o změně kariéry či profese? Vracíte se po delší pauze? Využijte příležitosti a přijďte konzultovat svůj životopis, motivační dopis, profil LinkedIn, přípravu na pracovní pohovor. Po celý den pro Vás budou k dispozici HR konzultantky, které vám pomohou se zorientovat na trhu práce.

Mgr. Veronika Novotná

Stát se lektorkou bylo mým dlouhodobým cílem. Díky spolupráci s Orange Academy a SUHR se mi to podařilo. Nyní mohu předávat své zkušenosti juniorním personalistům o fungování personalistiky. Zároveň pomáhám s rozvojem kariéry HRistům a HRistkám v rámci mentoringu. Během své HR dráhy jsem pročetla tisíce životopisů, ale jen zlomek z nich uměl správně svého autora prezentovat. Mnoho uchazečů podcení přípravu svého životopisu – často toho jediného, co je dělí od pozvání k osobnímu pohovoru.

Životopisem ale úvahy o kariéře nezačínají, poskytuji kompletní průvodcovství hledáním správného kariérního směru včetně praktické přípravy na výběrové řízení.

Konzultovat můžete (30 min.):

  • Jak na poutavý životopis a co v něm nesmí chybět a přebývat.
  • Konzultace aktuálního CV.
  • Co opravdu znamená motivační dopis? Konzultace konkrétního motivačního dopisu.
  • Jak může být LinkedIn nápomocný při hledání práce?
  • Jak dnes hledat práci a sebeprezentace.

10:30 https://www.avcr.cz/cs/registrace?id=292&c=nVR1kyf7
11:15 https://www.avcr.cz/cs/registrace?id=297&c=80PzCKM3
12:00 https://www.avcr.cz/cs/registrace?id=298&c=7vHgFdwq
13:00 https://www.avcr.cz/cs/registrace?id=299&c=WTxZtH6R
13:45 https://www.avcr.cz/cs/registrace?id=300&c=BmkdPfMN
14:30 https://www.avcr.cz/cs/registrace?id=301&c=CdFhMtG8
15:30 https://www.avcr.cz/cs/registrace?id=302&c=cQmLrXPh
16:15 https://www.avcr.cz/cs/registrace?id=303&c=L12tJq6V

Mgr. Jana Weinberg, ACC

Vystudovala jsem HR Management a vzdělávání dospělých. Téměř 15 let působila v oblasti managementu lidských zdrojů v nadnárodních korporacích, kde jsem byla zodpovědná za nábor, vzdělávání, rozvoj a kariérní růst zaměstnanců. Věřím v koncept celoživotního vzdělávání a možnost rozvoje potenciálu každého z nás. Kontinuálně se věnuji svému osobnímu rozvoji, studiu neurovědy a neustálému prohlubování koučovacích a mentoringových dovedností. Sleduji novinky v oblasti leadershipu a rozvoji.

Kromě koučinku poskytuji konzultace a mentorink v HR oblasti a leadershipu.  Věnuji se kariérnímu poradenství, přednášení na VŠE v Praze, školení v oblasti recruitmentu a měkkých dovedností. Připravuji uchazeče na pracovní pohovor či Assessment Center, napomáhám při řešení situací při nedobrovolných odchodech zaměstnanců (Outplacement), sdílím své znalosti a dovednosti v komunitách #suHR, BCC, Impact Hub nebo na univerzitách.

Konzultovat můžete (45 min.):

  • Příprava na pracovní pohovor.
  • Pracovní pohovor nanečisto.
  • Jak se uplatnit po rodičovské.
  • První zaměstnání.

10:30 https://www.avcr.cz/cs/registrace?id=305&c=M0fpk6zw
11:30 https://www.avcr.cz/cs/registrace?id=306&c=YMHr8FBT
12:30 https://www.avcr.cz/cs/registrace?id=307&c=NRCWQ8ZJ
13:45 https://www.avcr.cz/cs/registrace?id=308&c=ZN4GpBr2
14:45 https://www.avcr.cz/cs/registrace?id=309&c=HyMD2d1T
15:45 https://www.avcr.cz/cs/registrace?id=310&c=V0Wnqzct

Celý den bude v Kariérní zóně k dispozici fotograf a vizážistka, kteří zajistí profesionální foto na vaše CV či online profil.

Pátek 31. 5.

Panelová diskuse 10:30 - 11:30 - Co očekávají zaměstnavatelé od vědeckých pracovníků v soukromém sektoru.

Jsou rozdílné přístupy v řízení lidských zdrojů v soukromém a veřejném sektoru, rozdíly mezi akademickým a neakademickým výzkumným prostorem, jsou vůbec nějaké či jaké., pohled HRistů na uchazeče a jejich očekávání.

Ing. Jiří Hájek, MBA, ředitel, ORLEN UniCRE
Unipetrol výzkumně vzdělávací centrum, a.s. je samostatným právním subjektem, jehož hlavním posláním je vědeckovýzkumná činnost a poskytnutí podpory chemickému průmyslu v oblastech našich hlavních výzkumných aktivit. Výzkumná a vývojová činnost je základní podnikatelskou aktivitou společnosti Unipetrol výzkumně vzdělávací centrum, a. s. již od jeho založení v roce 1952.

Tereza Ducháčová, vedoucí oddělení Lidské zdroje, Výzkumný a zkušební letecký ústav:
Výzkumný a zkušební letecký ústav je národní centrum pro výzkum, vývoj a testování v letectví a kosmonautice a jeho posláním je poskytovat vědeckou podporu a přinášet inovativní řešení pro průmysl.  Posláním VZLÚ je vytvářet znalosti a řešení v oblasti leteckých a kosmických technologií a přispívat jimi k rozvoji poznání a konkurenceschopnosti leteckého a kosmického průmyslu. Vizí VZLÚ je být mezinárodně respektovaným výzkumným a vývojovým centrem a národním technologickým lídrem leteckého a kosmického průmyslu.

ÚJV Řež: bude upřesněno
Zaměřujeme především na podporu bezpečného a efektivního provozu energetických zdrojů, zejména jaderných, služby nakládání s radioaktivními odpady, vyřazování jaderných zařízení z provozu a projektování, včetně souvisejících inženýrských prací. Intenzivně se věnujeme také dalším složkám energetického mixu a vodíkovým technologiím. V oblasti nukleární medicíny se zabýváme vývojem, výrobou, distribucí radiofarmak a výstavbou i provozem center pro pozitronovou emisní tomografii (PET).

Po dobu více než 65leté historie patříme ke špičce technologických pracovišť u nás i v evropském kontextu. Zázemí zkušených odborníků a specializované technické infrastruktury nám umožňuje soutěžit o komplexní zakázky ve všech oborech našeho zaměření na národní i mezinárodní úrovni.

Moderuje: Eliška Zvolánková, Tiskové oddělení DVV SSČ AVČR

Osobně na Veletrhu: https://www.avcr.cz/cs/registrace?id=317&c=V4krwDvd
Online (stream): https://www.avcr.cz/cs/registrace?id=316&c=Ft8p6BM9

Panelová diskuse 15:00 – 16:00 - Inovativní podnikání jako kariérní cesta

Cílem diskuse bude snaha zmapovat situaci v ČR, Scientific Entrepreneurship – jaká je u nás situace, setrvat v zaměstnání nebo rozjet vlastní podnikání? možnosti/systémy podpory při založení start-up, spin-off apod.

Moderuje: Eliška Zvolánková, Tiskové oddělení DVV SSČ AV ČR

Osobně na Veletrhu: https://www.avcr.cz/cs/registrace?id=318&c=QdyXPVJh
Online (stream): https://www.avcr.cz/cs/registrace?id=319&c=jmPzfwy8

Michal Kuneš: ESA BIC
Michal je programovým manažerem kosmického inkubačního programu ESA BIC Czech Republic, který provozuje Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest. Má vzdělání v oblasti podnikání a leteckého a kosmického inženýrství. V kosmickém průmyslu pracuje od roku 2012. Jako programový manažer ESA BIC je zodpovědný za řízení celého programu s pobočkami v Praze a Brně. Dříve působil jako konzultant v České kosmické kanceláři. Je členem několika mezinárodních kosmických organizací, například Space Generation Advisory Council nebo International Astronautical Federation. Michal je dosud jediným Čechem, který na Mezinárodním astronautickém kongresu v Brémách v roce 2018 získal ocenění Young Space Leader. ESA BIC Czech Republic je součástí ESA Commercialisation Gateway, největší mezinárodní sítě kosmických inkubátorů.

Tomáš Lapáček: ředitel Pražského inovačního institutu
Pii - naší rolí je propojovat podnikání, výzkum a vzdělávání v Praze. Jsme jediné inovační centrum v ČR, které se vedle podpory znalostní ekonomiky zaměřuje i na rozvoj vzdělávání. V Praze chceme podporovat projekty z oblasti školství, vesmírných aktivit, biotechnologií, umělé inteligence i kreativního průmyslu. Naším cílem je ale i podpora inovací, které budou pomáhat rozvoji městské infrastruktury a zlepšovat životní prostředí metropole. V Pii víme, co to znamená začínat od nuly. Naše mise je být průvodcem a oporou pro start-upy v jejich rané fázi. Poskytujeme vám, inovátorům a tvůrcům změn, nejen podporu, ale i praktické nástroje a znalosti pro úspěšný rozvoj vašich nápadů a váš budoucí růst. Rozumíme výzvám, kterým čelíte - od získávání financí až po strategické plánování.

René Samek: odbor inovací na CzechInvestu
René Samek je od roku 2023 ředitelem Odboru inovací v Agentuře pro podporu podnikání a investic CzechInvest. Působil také ve výzkumné infrastruktuře FNUSA-ICRC. V letech 2008–2010 pracoval v americké firmě AIG/Lincoln, která stavěla kancelářské, průmyslové a logistické parky ve střední a východní Evropě, poté 2010–2020 pomáhal vybudovat Mezinárodní centrum klinického výzkumu v Brně. V letech 2020–2022 působil ve společném projektu MPO, CzechInvestu, TA ČR a TC Praha zaměřeném na národní a regionální strategie chytré specializace ve výzkumu, vývoji a inovacích (RIS3 strategie). V letech 1997–2007 pracoval v agentuře CzechInvest jako ředitel marketingu a PR, zahraniční zástupce agentury v Británii a Irsku, a ředitel divize podpory investic a aplikovaného výzkumu.

Pan René Samek v diskusi přispěje hned ze tří „směrů“ CzechInvestu, a to z prvního online národního hubu pro startupy CzechStartups.org, dále svými zkušenostmi z agentury CzechInvest jako státní agentury podporující inovace ( působil i několik let na pozici v zahraničí) a z projektu Technologická inkubace.

Lifbee (SK)
Lifbee je nová dynamicky se rozvíjející platforma pro podporu inovačního prostředí. Budujeme podpůrné prostředí se zaměřením na vědecké aplikace. Naší vizí je vychovávat interdisciplinární týmy schopné chopit se výzev budoucnosti, vytvářet klastry a strategická partnerství napříč průmysly a vytvářet infrastrukturu, která sníží transakční náklady v rámci vědeckého a inovačního prostředí.  Chceme, aby projekty a technologie, které vzniknou díky Lifbee pozitivně formovaly tento svět a vedly k transformaci globální společnosti na ekologicky udržitelnější, pomohly dosáhnout vize cirkulární ekonomiky a posunuly horizont toho, co lze řešit v oblasti lidského zdraví.

Michal Beluský, vedoucí Oddělení projektů transferu technologií, CETAV AV ČR
Jsme Centrum transferu AV ČR (CETAV). Jsme průvodce labyrintem transferových cest od financování přes správu duševního vlastnictví až po marketing a komunikaci výsledků. Jsme prostředníky i partnery, jejichž cílem je propojit naše vědecká pracoviště s investiční či podnikatelskou scénou.

Úniková hra - Přísně tajný výzkum 

„Přísně tajný výzkum“ je název zábavně vzdělávací aktivity, kterou pro širokou veřejnost vyvinuli a otestovali vědci z Ústavu anorganické chemie AV ČR, v.v.i., který sídlí v Řeži nedaleko Prahy. Pojetí je inspirováno populárními únikovými hrami, zatímco obsah čerpá z historie i současnosti výzkumu v ústavu. Hra zavádí účastníky do roku 1961, kdy byla v Řeži založena Laboratoř anorganických syntéz, předchůdkyně dnešního Ústavu anorganické chemie. Je to doba velkého vesmírného závodu mezi Západem a Východem a v nově vzniklé Laboratoři probíhá utajovaný výzkum nových sloučenin, které by mohly být využity při dobývání vesmíru. Přijďte se dovědět víc! Staňte se na chvíli tajnými agenty a pokuste se získat vzorec a návod na přípravu tajné sloučeniny! Hra o čas začíná!

Hra je určena pro 4-6 členné týmy zejména z řad mládeže od 14 let anebo rodinné týmy. Minimální doporučený věk je 10 let.

Úniková hra je součástí expozice Ústavu anorganické chemie AV ČR v hale číslo 1 a je nutná rezervace míst:

Čtvrtek 10,30

https://www.avcr.cz/cs/registrace?id=273&c=jgCzRT92

Čtvrtek 12,00

https://www.avcr.cz/cs/registrace?id=274&c=DCHv6wyN

Čtvrtek 15,00

https://www.avcr.cz/cs/registrace?id=275&c=P36pFMCb

Čtvrtek 16,30

https://www.avcr.cz/cs/registrace?id=276&c=Z2dV1p6y

Pátek 10,30

https://www.avcr.cz/cs/registrace?id=277&c=NYgCr03H

Pátek 12,00

https://www.avcr.cz/cs/registrace?id=278&c=dXQ63FtD

Pátek 15,00

https://www.avcr.cz/cs/registrace?id=279&c=byGkKcQ8

Pátek 16,30

https://www.avcr.cz/cs/registrace?id=280&c=43y0c7KD

Sobota 10,30

https://www.avcr.cz/cs/registrace?id=281&c=hzNy7TG8

Sobota 12,00

https://www.avcr.cz/cs/registrace?id=282&c=n8jKV07Q

Sobota 15,00

https://www.avcr.cz/cs/registrace?id=283&c=wcR9mqPz

Sobota 16,30

https://www.avcr.cz/cs/registrace?id=284&c=LMxQ8hF4

Doprovodný program v Keplerově sálu 

 

vše
30. 05. 2024 10:30:00
Může mít popularizace vědy souvislost se starým dělostřeleckým skladem? ...
obsazeno
30. 05. 2024 11:45:00
Kdy se zrodilo lidstvo? Kdy jsme přestali přežívat a začali žít? Zkrocení ohně přineslo první revoluci a zrození moderního člověka. ...
obsazeno
30. 05. 2024 13:00:00
Má umělá inteligence schopnosti blízké lidskému mozku? Jak AI chování lidského mozku napodobuje? V čem je náš mozek jedinečný? ...
obsazeno
30. 05. 2024 15:00:00
Tato přednáška se zabývá fenoménem orientalismu a orientalistiky v kontextu českého prostředí. ...
Rezervovat
Volných míst: 190
31. 05. 2024 10:30:00
Připojte se k vzrušujícímu zážitku plnému fyzikálních a chemických experimentů v podání zkušených lektorů iQLANDIA. ...
obsazeno
31. 05. 2024 11:45:00
Chcete nahlédnout do zákulisí jedné z nejstřeženějších a zároveň nejvíce fascinujících oblastí moderní vědy a techniky? ...
obsazeno
31. 05. 2024 13:00:00
Doba kamenná, bronzová, železná... Napadlo vás někdy, jakou dobu prožíváme nyní a jaké nás ještě čekají? ...
obsazeno
31. 05. 2024 14:15:00
Panelová diskuse se zaměřuje na otázku českého slovanství a pokusí se zodpovědět, jaký je skutečný vztah Čechů k ostatním slovanským národům. ...
Rezervovat
Volných míst: 156
31. 05. 2024 16:00:00
V přednášce prozradíme, co už o částicích víme a co ještě nevíme, čím se chceme v dalších letech zabývat a jaké nové částice hledat. ...
Rezervovat
Volných míst: 55
31. 05. 2024 17:00:00
Domníváte se, že je paměť jen záležitostí mozku? Přijďte zjistit, jak je to s pamětí rostlin. Mají paměť? Mohou projevovat prvky inteligence? ...
Rezervovat
Volných míst: 69
01. 06. 2024 10:30:00
Ponořte se do fascinujícího světa života, a položte si s námi otázky například jak je nastavený balanc mezi živočichy a rostlinami? ...
Rezervovat
Volných míst: 5
01. 06. 2024 11:45:00
Pohanské náboženství Slovanů stálo u počátků našich dějin a dodnes zůstává uhrančivým a často zneužívaným tématem. ...
Rezervovat
Volných míst: 6
01. 06. 2024 13:00:00
Tato diskuse s předními odborníky se zaměřuje na kvalitu života ve městě a na to, jakým způsobem můžeme hledat cestu k bezpečnějšímu a ...
Rezervovat
Volných míst: 56
01. 06. 2024 15:00:00
Zajímá vás, jak funguje vesmír? A co imunitní systém, svět uvnitř našeho vlastního těla? Proč mu někdy rakovinné buňky uniknou z hledáčku? ...
Rezervovat
Volných míst: 1